Desatero stavebníka o oknech VIII.
V minulých dílech jsme se věnovali výběru dodavatele, kalkulaci, materiálům, sklům v oknech, správnému větrání a problémům s rosením. V tomto díle pojednáme o výběru doplňků oken, zejména o parapetech, žaluziích a roletách.
Parapety rozdělujeme na vnitřní a vnější. Správně osazený vnitřní parapet by neměl překrývat topení, aby vzduch mohl plynule cirkulovat od topení k oknům. V případě jeho přesahu je nutné do parapetu umístit větrací mřížku. Vnitřní parapety se vyrábějí z dřevotřísky (s polaminovaným povrchem), plastu a masivu. Korpus vnitřních dřevotřískových parapetů je vyroben z vysoce kvalitní dřevotřísky se zvýšeným obsahem lepidla a chemickou ochranou dřevěných pilin proti plísním (označení P5/E1 - vysoký obsah lepidla, dále P3/E1, P2/E1 až P1/E1). Dřevotřískové parapety by se měly lepit do suché omítky. Korpus vnitřních plastových parapetů je vyroben ze směsí vysoce kvalitního PVC a recyklátu, který dokáže zplnohodnotnit PVC odpad. Venkovní parapety se vyrábějí z pozinku (vyžaduje údržbu, alespoň nátěr barvou), titazinku a hliníku, který je bezúdržbový a doživotní.
Nejdostupnější stínící technikou jsou žaluzie. Nejrozšířenějším celostínícím materiálem jsou horizontální hliníkové lamely, které se vyrábějí ve velké barevné škále odstínů, včetně imitací dřeva. Odborníci doporučují výběr světlejších barevných odstínů, jelikož tmavé barvy přitahují světlo a teplo a lamely se přehřívají. V kancelářích a nebytových prostorech se obvykle užívají vertikální textilní žaluzie. Pro dokonalé zastínění oken se používají venkovní rolety. Tyto rolety se montují zejména do novostaveb. Rolety dokonale stíní a tvoří hlukovou, tepelnou a bezpečnostní bariéru, mohou být i elektricky ovládané.
Nepostradatelný doplňkem do oken jsou síta proti hmyzu. Jsou tvořena pevným hliníkovým rámečkem a silonovým sítem. Díky sofistikovaným úchytným prvkům je jejich montáž a demontáž jednoduchá.